کودک, مراقبت و سلامتی

آبریزش بینی کودکان

آبریزش بینی کودکان

آبریزش بینی کودکان اختلالی شایع و مزمن است.این مسأله زمانی اتفاق می افتد که حفره بینی با مایع مخاط پرشود. رنگ مخاط سفید،زرد یا سبز رنگ و معانی آن میتواند متعدد باشد. از یک سرما خوردگی ساده یا آلرژی تا مشکلات جدی تری مانند عفونت سینوس ها،خود را باعلایم مختلفی از جمله آبریزش بینی نشان می دهند. رینوریا یا آبریزش بینی زمانی اتفاق می افتدکه مایع زیادی از بینی خارج شود. مخاط ممکن است روان یا ضخیم،شفاف یا کدر باشند وبه صورت مستمرمستمر جاری باشند یا به صورت متناوب از بینی خارج شوند.

عوامل موثر در ابتلا به آبریزش بینی

  • استفاده از غذاهای تند
  • تغیرات ناگهانی دمای محیط
  • سرما خوردگی
  • عفونت سینوسی
  • گریه
  • واکنش های آلرژیک

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

  • هنگامی که آبریزش بینی همراه با تبی باشد که بیش از 2 روز ادامه یافته است.
  • هنگامی که آبریزش بینی کودک علت ابتلا به حساسیت باشد.در این صورت امکان دارد پزشک انجام اقداماتی رابه شما سفارش کند که به کاهش حساسیت کمک میکنند.
  • هنگامی که کودک دچار لرز،بدن درد،تب و استفراغ و بیماری اسهال شود.این علایم میتواند علامت ابتلای کودک به آنفولانزا باشد.
  • هنگامی که به ورود اجسام خارجی به درون بینی کودک مشکوک باشید.

درمان های خانگی برای آبریزش بینی

بخار:استشمام بخار کمک میکند تا از ناراحتی ناشی از آبریزش بینی کاهش پیدا کند،همچنین به کودک کمک میکند که خواب بهتری داشته باشد و دوره درمان هم کوتاه تر شود.برای بچه های کوچک میتوانید با بستن درب و باز کردن دوش،حمام را به یک اتاق بخار مبدل کنید.کودک خود را به حمام ببرید و برای 15 دقیقه با فرزندتان بنشینید.این کار 2تا3 بار در روز انجام دهید.برای کودکان بزرگتر میتوانید از بخار به صورت مستقیم بر صورت استفاده کنید.به این صورت که کودک خود را در بغل خود نشانده و یک کاسه آب گرم جلوی صورت خود بگذارید،صورت کودک را به طرف کاسه خم کنید،با یک حوله بزرگ که بر روی خودتان کشیده اید تمام بخار را جمع کنید و از کودک خود بخواهید 5تا10 دقیقه در این وضعیت نفس بکشد،بعد از وی بخواهید تا بینی خود را خالی کند.این کار را چند بار در روز انجام دهید.

ترکیب زنجبیل و عسل:ترکیب زنجبیل و عسل یکی از برترین درمان های خانگی برای حل مشکل آبریزش بینی است.یک تکه زنجبیل بردارید و آب آن را بگیرید و به آن عسل اضافه کنید.این معجون را 2تا3 بار در روز به کودک خود بدهید.

ساکشن بینی:آبریزش بینی به احتمال زیاد سبب ترشح خلط و گرفتگی بینی کودک میشود که میتواند تنفس را برای او سخت کند.میتوانید به وسیله یک ساکشن،خلط جمع شده در بینی را بیرون کشیده و به تنفس او کمک کنید.این ابزارهای ساکشن به آسانی در داروخانه ها در دسترس هستندو برای خرید آن نیازی به نسخه پزشک ندارید.

محلول آب نمک:یکی از برترین شیوه های درمان آبریزش بینی،استفاده از محلول آب نمک است.از محلول آب نمک به عنوان تسکین دهنده گلودرد،میکروب کش و دهان شویه نیز استفاده میشود.اب نمک سبب شل شدن مخاط و خارج شدن راحت تر آن از بینی میشود و مجرای تنفسی را تمیز نموده و باعث میشود کودک راحت تر نفس بکشد.شستشوی روزانه بینی با محلول آب نمک از بیماری هایی مانند سرما خوردگی،سرفه،التهاب چشم،بینی و گلو،التهاب سینوس های پیشانی،سردرد،خستگی و بی خوابی جلوگیری میکند.

بازدیدها: 2

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *