کودک, مراقبت و سلامتی

آنفولانزا و سرما خوردگی

آنفولانزا

آنفولانزا

بیماری آنفولانزا با سرماخوردگی فرق دارد؛زیرا ویروس هایی که باعث ایجاد آنها میشوند،از خانواده متفاوتی هستند. آنفولانزا توسط ویروس های خانواده ارتومیکسو ویروس ها ایجاد میشود که به سه گروه(A,B,C)تقسیم میشوند. آنفولانزا بسیار سخت و سریع بروز پیدا میکند.تب شدید،خارش و لرزش بدن،سردرد،گلودرد،سرفه و گاهی نیز استفراغ و اسهال از علایم این نوع از بیماری های کودکان به شمار می روند. این یک بیماری زمستانی است که اغلب بیشتر از یک هفته طول میکشد و میتواند منجر به شرایط حاد و خطرناکی مانند بروز ذات الریه در کودکان شود.

علایم آنفولانزا

تب،تعریق،سردرد،درد عضلات و مفاصل،گلودرد و گرفتگی بینی از علایم آنفولانزا هستند. برخی از انواع آنفولانزا مانند نوع خاصی از ویروس آنفولانزای A که به آنفولانزای خوکی معروف است،ممکن است با اسهال و استفراغ نیز همراه باشد.بهبود بیماری آنفولانزا معمولاً بین 2تا7 روز طول میکشد.ممکن است آنفولانزا در کودکان،سالمندان و کسانی که مشکل قلبی_عروقی و یا تنفسی دارند،با عفونت ریه (پنومونی یا ذات الریه) همراه شود.چنین حالتی در افراد سالم کمتر دیده میشود.

علایم سرما خوردگی

سرما خوردگی معمولاً با سوزش و درد گلو آغاز میشود و با سرفه،آبریزش بینی و بعضی مواقع با خروج خلط ادامه پیدا میکند.گاهی مواقع کودکان سرما خورده دچار تب بالا نیز میشوند ولی تب به ندرت بزرگسالان را درگیر میکند.علایم بیماری 2الی3 روز شدید هستند و به تدریج خفیف میشوند.سرما خوردگی معمولاًبین 5تا7 روز طول میکشد ولی سرفه ناشی از آن ممکن است ادامه یابد.ویروس راینوویروس از خانواده پیکورناویروس ها عامل اصلی سرما خوردگی است.

همچنین ویروس های دیگری نیز از جمله کروناویروس،آدنوویروس،ویروس پاراآنفلوآنزا و ویروس سین سیشیال تنفسی ممکن است باعث سرماخوردگی شوند.عفونت های باکتریایی نیز ممکن است به سرما خوردگی اضافه شوند که در این صورت علایم بیماری شدیدتر و دوره آن طولانی تر حواهدشد. در این موقع ممکن است عفونت سینوس ها(سینوزیت)،گلو(فارنژیت) یا گوش را درگیر کند. تنها پزشک میتواند تفاوت سرماخوردگی ویروسی و میکروبی را تشخیص دهد.

با تجویز پزشک ممکن است آنتی بیوتیک نیز برای درمان لازم باشد. به خاطر داشته باشید در این خصوص اقدام به خوددرمانی و مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک نکنید.درمورد هر دو بیماری سرماخوردگی و آنفولانزا باورهای نادرستی وجود دارد. یکی از این باورهای نادرست،درمان آنتی بیوتیکی است که هیچ تاثیری بر روی ویروس سرما خوردگی و یا آنفولانزا ندارد وحتی مشکلات بیمار را بیشتر میکند.یکی دیگر از باورهای نادرست در مورد سرما خوردگی و آنفولانزا این است که قرار گرفتن در معرض هوای سرد باعث بروز این بیماری ها میشود،درحالی که عامل این بیماری ها ویروس است و ربطی به هوای سرد ندارد.

نکات مهم

آنتی بیوتیک ها برای درمان باکتری ها،عفونت های قارچی و تک یاخته های انگلی موثر هستند و هیچ گونه تاثیری بر روی ویروس ها ندارند.از این رو هرگز برای درمان سرما خوردگی یا آنفولانزای ویروسی،آنتی بیوتیک مصرف نکنید.مصرف بی رویه و خودسرانه آنتی بیوتیک باعث پدیده«مقاومت آنتی بیوتیکی»میشود.بدین معناکه باکتری ها در اثر تماس زیاد با آنتی بیوتیک ها راه بی اثر کردن آنها را یاد میگیرند و آنتی بیوتیک در از بین بردن باکتری ناکارآمد میشود.از قطره یا اسپری محلول یُد برای مرطوب کردن کانال های بینی کودک و از یک مکنده برای زدودن ترشحات اضافی بینی او استفاده کنید.دستگاه تولید کننده بخور سرد نیز میتواند مفید باشد به شرط آنکه آن را به طور مرتب به منظور جلوگیری از رشد قارچ تمیز کنید.سرماخوردگی بیشتر کودکان طی 5تا7 روز بهبود می یابد.

بازدیدها: 2

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *