کودک, مراقبت و سلامتی

آپاندیسیت

آپاندیسیت

آپاندیسیت

آپاندیس اندام و زائده ای کوچک،تو خالی و انگشتی شکل به طول 3تا7سانتی متر است که در روده بزرگ قرار گرفته است. هیچکس به درستی عملکرد دقیق آن را نمیداند،اما آنچه به روشنی میدانیم این است که بدون هیچ عوارض آشکاری میتوان پس از برداشتن آپاندیس به زندگی ادامه داد.

برخی از دانشمندان به تازگی نظراتی ابراز داشته اند که نشان از کارایی این عضو دارد. نتایج تحقیقات ساینتیفیک آمریکن حاکی از آن است که آپاندیس در نوزادان به تولید هورمون و در افراد بزرگسال به تولید پادگن های (آنتی ژن ها) مفید برای ایمنی بدن و مبارزه با بیماری ها کمک میکند.

همچنین تحقیقات دیگری نشان میدهد که آپاندیس نقش عمده ای در سیستم ایمنی بدن دارد.بافت های لنفاوی جداره آپاندیس با حس کردن میکروب های موجود در مواد زاید در حال دفع از بدن،نوع خوب یا بد میکروب ها را تشخیص داده و به بانک حافظه ای سیستم ایمنی بدن اجازه می دهند تا در مقابله(و دفع)میکروب های مضر و برای ساختن میکروب های مفید برنامه ریزی کرده و فعال گردد. آپاندیسیت،التهاب و عفونت آپاندیس و شایع ترین علت جراحی اورژانسی شکم است. التهاب آپاندیس یک بیماری اورژانسی است که برای خارج کردن آن به عمل جراحی فوری نیاز است.

عدم درمان

در صورت عدم درمان،ممکن است آپاندیس ترکیده یا سوراخ شود و مواد عفونی به داخل حفره شکمی راه پیدا کند که در این صورت باعث پریتونیت یا التهاب شدید حفره شکمی میشود و در صورتی که با آنتی بیوتیک های قوی درمان نشود،میتواند کشنده باشد. در ایالات متحده از هر 15 نفر 1 نفر دچار آپاندیسیت میشود. آپاندیسیت در افراد زیر 2 سال نادر و در سنین 10تا30 سالگس شایع است؛گرچه احتمال رخ دادن این وضعیت،در هر سنی وجود دارد.

این التهاب و عفونت ممکن است زمانی رخ دهد که به علت فشرده و مسدود شدن مجرای آپاندیس گیر بیفتند. اغلب این انسداد به دلیل یک گره لنفاوی بزرگ،باکتری ها در آپاندیس گیر بیفتند.اغلب این انسداد به دلیل وجود مدفوع،جسم خارجی یا ابتلا به سرطان اتفاق می افتد. از آنجایی که آپاندیس متورم به هر عفونتی در بدن واکنش نشان میدهد،بنابراین انسداد آن از طریق عفونت نیز ممکن است.

هنگامی که آپاندیس عفونی شده باشد،باید برداشته شود تا از پارگی و گسترش عفونت به شکم جلوگیری شود. طبق آمارهای موجود،موارد بروز آپاندیسیت روبه کاهش است.

علائم آپاندیسیت

  • درد های مبهم در قسمت بالای ناف یا قسمت فوقانی شکم که این درد به سمت راست و پایین شکم تیر میکشد.معمولاً این اولین نشانه است.
  • ادرار دردناک.
  • از دست دادن اشتها،تهوع یا استفراغ که دقیقا پس از درد شکم رخ می دهد.
  • استفراغی که قبل از درد شکم رخ میدهد.
  • تب37،2تا38،8 درجه سانتی گراد.
  • تورم شکم.

تقریباً در نیمی از موارد نیز آپاندیسیت با علائم زیر بروز میکند:

  • درد مبهم یا شدید در همه قسمت های بالا و پایین شکم،پشت و مقعد.
  • گرفتگی شدید عضلات.
  • ناتوانی در دفع گاز.
  • یبوست یا اسهال به همراه گاز.

بازدیدها: 3

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *