مراقبت و سلامتی

تاریخچه مصرف دمنوش

دمنوش

تاریخچه دمنوش رانمی توان از تاریخچه گیاهان دارویی جدا دانست. کشور آلمان از نظر مصرف چای گیاهی، رتبه نخست را در جهان داراست. همچنین در این کشور،استفاده از میوه های خشک شده در چای های مخلوط رایج است. شرکت های متعددی در این کشور،در صنعت نوشیدنی های گیاهی در سطح بین المللی،فعال هستند و در فروشگاه‌های آن کشور، فضای نسبتاً بزرگی به فروش چای های گیاهی اختصاص داده شده است. در آمریکا نیز مصرف گیاهان دارویی در دهه های اخیر افزایش چشمگیری داشته است.

محبوب ترین دمنوش ها در آمریکا به ترتیب عبارتند از

بابونه آلمانی(کامومیل)، سنای اسکندریه، زنجبیل، سر خار گل، قاصدک، کاوا، شیرین بیان، نارون قرمز، ریحان مقدس و شنبلیله. درکشور سوئیس نیز رسم بر این است که برای خانمی که باردار شده، به عنوان هدیه رازیانه فرستاده میشود؛ زیرا رازیانه گیاهی است که ترشح شیر مادر بعد از زایمان را افزایش میدهد.

زیره،قاصدک،برگ تمشک،خار مریم،شنبلیله،شوید و بادیان رومی نیز برای این منظور توصیه می شوند.در کشور هایی از جمله مراکش،تونس،ترکیه و مصر نیز مصرف دمنوش نعناع فلفلی(سوسن بر)همراه با شکر فراوان بسیار رایج است. نعناع فلفلی،نوشیدنی مناسبی برای رفع گرمازدگی و خستگی است.در کشور مصر و مکزیک که از مراکز تولید چای ترش به شمار می آیند،این چای برای رفع خستگی استفاده می شود. ورزشکاران دوی ماراتون کشور اتیوپی که خود یکی از کشور های تولید کننده این چای است،به لحاظ نوشیدن چای ترش شهرت دارند.

مصرف چای ماته در کشور های آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی از قدیم به عنوان«چای نشاط بخش»رواج داشته است. این چای حاوی مقادیر زیادی مینرال (مواد معدنی) و ویتامین آ و ویتامین ث است. گیاه این چای،به صورت سبز و به صورت حرارت داده شده و به رنگ سیاه موجود است. به طور سنتی این چای در کشور های آمریکای جنوبی در درون یک لیوان به شکل کدو ریخته و توسط نیِ فلزی به خصوصی به نام «بومبیلا»نوشیده میشود. در ایران نیز بر اساس تحقیقی که توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران در مورد شایع ترین گیاهان دارویی خریداری و مصرف شده از عطاری ها در شهر تهران در سال 1387انجام شده است،گیاهان گل گاوزبان ایرانی،سنبل الطیب،بنفشه،کاسنی،شاه تره،آویشن،پنیرک،گل ختمی،دارچین و زنجبیل،بالا ترین آمار خرید را به عنوان دمنوش به خود اختصاص داده اند.

بازدیدها: 5

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *