کودک, مراقبت و سلامتی

درمان خانگی انفولانزا و سرماخوردگی

درمان انفولانزا و سرماخوردگی

درمان خانگی انفولانزا و سرماخوردگی

آب نمک

غرغره آب نمک می تواند به جلوگیری از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی کمک کند. همچنین می تواند شدت علایم انفولانزا،گلودرد و احتقان بینی را کاهش دهد.برای تهیه آب نمک می توانید به داروخانه مراجعه کنید و یا خودتان در خانه یک لیوان آب را با یک قاشق چایی خوری نمک مخلوط کنید.آن را درون دهان کودک ریخته و از او بخواهید غرغره کند و سپس بیرون بریزد.این کار را چندبار در روز انجام دهید.

پروبیوتیک ها

باکتری ها و مخمرهای مفیدی هستند که در برخی از غذاها و مکمل ها یافت میشوند.آنها میتوانند به حفظ سلامت روده و سیستم ایمنی بدن کمک کنند.تحقیقات نشان میدهند که پروبیوتیک ها می توانند احتمال ابتلا به عفونت دستگاه تنفسی فوقانی را کاهش دهند.یکی از منابع خوشمزه و مغذی این باکتری ها،ماست های پروبیوتیک است که میتوانید آنهارا در رژیم غذایی قرار دهید.این ماست علاوه بر مزایای بالقوه ای که برای سیستم ایمنی بدن دارد،یک میان وعده سالم است که پروتئین و کلسیم زیادی دارد.

رطوبت

رطوبتِ محیط نقش مهمی در کاهش علایم و درمان خانگی آنفولانزا دارد.آنفولانزا در محیط خشک رشد کرده و گسترش می یابد.ایجاد رطوبت بیشتر در خانه میتواند التهاب بینی را کاهش دهد و تنفس را راحت تر کند.می توانید باقرار دادن یک کتری یا ظرف پراز آب روی حرارت،رطوبت کافی را به محیط برسانید.انجام این کار در زمستان بسیار توصیه میشود.زیرا گرمای ناشی از بخاری و…باعث از بین رفتن رطوبت داخلی خانه میشود و میتواند کودک شمارا در معرض بیماری قرار داده و یا علایم آن را تشدید کند.

سوپ مرغ

سوپ مرغ برای درمان آنفولانزا بسیار مفید است؛گرچه ممکن است نتواند این بیماری را به طور کامل درمان کند،اما انتخاب بسیار مناسبی برای زمان بیماری است.تحقیقات نشان می دهند که خوردن یک کاسه سوپ مرغ با سبزیجات موجود در آن می تواند حرکت نوتروفیل ها را در بدن کند نماید.نوتروفیل ها یکی از انواع سلول های محافظ بدن هستند که بدن را در برابر عفونت محافظت می کنند.هنگامی که آنها به آرامی در حال حرکت هستند،بیشتر در مناطقی ازبدن تمرکز میکنند که برای بهبود در اولویت بیشتری هستند.بنابراین،این سلول ها با تمرکز بیشتری باعوامل بیماری زا مبارزه میکنند.

سیر

سیر حاوی ترکیب آلیسین است که دارای خواص ضدمیکروبی است.اضافه کردن مقداری سیر به رژیم غذایی می تواند شدت علایم آنفولانزا را کاهش دهد.طبق برخی تحقیقات سیر حتی در برخی موارد می تواند باعث جلوگیری از ابتلا به بیماری شود.

عسل

عسل دارای خواص ضدباکتری و ضد میکروبی است.نوشیدن دمنوش لیمو همراه عسل می تواند گلو درد را کاهش دهد.تحقیقات حاکی از آن هستند که عسل،یک سرکوب کننده مؤثر سرفه است.در مطالعه ای محققان دریافتند که دادن 10گرم عسل در هنگام خواب به کودکان باعث کاهش علایم سرفه آنها میشود.همچنین علایم سرماخوردگی را در کودکان کاهش می یابد.

هشدار

هرگز به کودکان زیر یک سال عسل ندهید.عسل برای کودکان بالای یک سال و بزرگسالان مفید و می تواند یک درمان خانگی مؤثرباشد.

ویتامینC

این ویتامین نقش مهمی در بدن و خواص فراوانی برای سلامتی دارد.لیمو،پرتقال،گریپ فروت،سبزیجات برگدار و سایر میوه ها و سبزیجات منبع خوبی از ویتامینCهستند.اضافه کردن آب لیموی تازه به عسل می تواند باعث کاهش خلط شود.همچنین نوشیدن لیموناد گرم یا سرد نیز می تواند مفید باشد.در حالی که این نوشیدنی ها ممکن است درمان کامل آنفولانزا و سرماخوردگی نباشند اما می توانند به دریافت ویتامینCکمک کنند و به طور غیرمستقیم سیستم ایمنی بدن را تقویت نمایند.همچنین دریافت مقدار کافی از ویتامینCمی تواند عفونت دستگاه تنفسی فوقانی و بیماری های دیگر را از بین ببرد.

ویکس:گرچه ممکن است که بوی ویکس را دوست نداشته باشید اما استشمام بوی آن می تواند  گرفتگی بینی را از بین ببرد و سرفه و گلو درد را کاهش دهد.همچنین اگر داخل بینی شما خشک شده باشد می توانید مقدارکمی از آن را داخل بینی خود بمالید.

اقدامات بسیار ساده‌ای در درمان خانگی انفولانزا و سرماخوردگی موثر هستند.

بازدیدها: 0

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *