سبک زندگی

فلسفه شب یلدا

شب یلدا

چرا شب یلدا از دیرباز مهم بوده ؟

از گذشته مردمان ایرانی و هم فرهنگهای ما اولین شب زمستان را جشن میگرفتند و به آن شب یلدا یا شب چله میگفتند.یلدا به معنی زایش است و شب یلدا از شب سی ام آذرماه تا بامداد یکم دی ماه ادامه دارد. همچنین جشن شب یلدا ریشه در سنتها و رسمهای قدیمی ایرانی دارد.
خورشید در حركت سالانه خود، در آخر پاییز به پایین‌ترین نقطه افق جنوب شرقی می‌رسد كه موجب كوتاه شدن طول روز و افزایش زمان تاریكی شب می‌شود. اما از آغاز زمستان یا انقلاب زمستانی، خورشید بار دیگر بسوی شمال شرقی برمیگردد كه نتیجه آن بیشتر شدن روشنایی روز و کم شدن تاریکی شب است.

مراسمی که برای این جشن اجرا میشود این است که افراد خانواده با حضور بزرگترها شب را تا صبح بیدار میمانند تا طلوع خورشید را ببینند. و در طول شب از خوراکی های فراوانی که مهمترین آنها هندوانه و انار است استفاده میکردند.

اما مانند هر مناسبت و جشن دیگری، شب یلدا نیز بدون هدیه دادن لطفی ندارد! بسیاری از افراد به خصوص تازه عروس دامادها، نوه‌ها و یا فرزندانی که مستقل شده‌اند در این مراسم با خرید هدیه شب یلدا به منزل میزبان رفته و ابراز محبت می‌کنند.

هر چند برگزاری مراسم شب چله و میلاد خورشید در سنت دینی زرتشتیان پذیرفته نشده است؛ اما خوشبختانه اخیراً آنان نیز می‌كوشند تا این مراسم را همچون دیگر ایرانیان برگزار كنند. البته در شبه تقویم نوظهوری كه برخی زرتشتیان از آن استفاده می‌كنند و دارای سابقه تاریخی در ایران نیست، زمان شب چله با 24 آذرماه مصادف می‌شود كه نه با تقویم طبیعی انطباق دارد و نه با گاهشماری دقیق ایرانی و نه با گفتار ابوریحان بیرونی كه از شب چله با نام «عید نود روز» یاد می‌كند. از آنرو كه فاصله شب چله با نوروز، نود روز است.

حافظ در شب یلدا

یکی دیگر از آیین برگزاری این مراسم خواندن حافظ و تفعل با دیوان حافظ است. به این صورت که میزبان دیوان حافظ را بزرگتر خانواده داده و سپس هر یك از میهمانان نیت كرده و بزرگِتر، این جمله را می‌گوید و تفعلی به گنجینه حافظ می‌زند: «ای حافظِ شیرازی/ تو محرم هر رازی/ بر ما نظر اندازی/ قسم به قرآن مجیدی كه در سینه داری…» یا هر چیزی شبیه به این. این بخش از مراسم یکی از جذابترین بخش های مراسم است که امروزه با پیشرفت تکنولوژی بجای دیوان حافظ از گوشی، تبلت یا چیزهای مشابه استفاده میشود.

مراسم شب یلدا در ایران امروز

خوشبختانه امروزه نیز این مراسم در ایران با گرد هم آمدن اعضای فامیل و بزرگترها برگزار میشود. در این شب خوراکی های مختلفی به نشانه سلامتی و تندرستی استفاده میشود.

یلدا در افسانه‌ها و اسطوره‌های ایرانی حدیث میلاد عشق است که هر سال در «خرم روز» مکرر می‌شود.

بازدیدها: 94

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *