کودک, مراقبت و سلامتی

مراقبت و سلامت کودکان

مراقبت و سلامت کودکان

نکات مهم در مراقبت و سلامت کودکان

یکی از وظایف پدران و مادران به عنوان ارکان مهم خانواده،ارتقای سلامت و مراقبت کودکان است. والدین به آسانی نیازهای فرزندانشان را شناخته و می توانند در راستای تعالیم آموزشی و تعریف سلامت پاسخگوی آنها باشند. این نیاز ها شامل تغذیه سالم و مغذی،لباس متناسب با فصل و محیطی آرام برای خواب و استراحت است.

برآوردن چنین نیاز هایی موجب میشود تا محیطی فراهم شود که کودک به رشد و بلوغ فکری رسیده و به فکر خلاق دست یابد و نتیجه آن حصول سلامت روحی و روانی است. ایجاد محیط سالم و مناسب برای رشد کودک مهم است و عدم توجه به این مسئله سلامت وی را به مخاطره می اندازد.

یکی از مسایلی که سلامت کودک را تهدید میکند، بیماری است که می تواند ژنیتیکی و یا اکتسابی باشد.بیماری های کودکان می توانند در اثر غفلت والدین و یا زمینه های وراثتی در کودک بر حسب جنسیت او بروز کنند. به همین دلیل از مهمترین مواردی که والدین و افراد مرتبط با کودک موظف به رعایت آن هستند،فراهم آوردن محیط بهداشتی مناسب جهت رشد و ارتقای سلامت اوست تا از بروز بیماری های کودکان با زمینه غیر وراثتی،جلو گیری به عمل آید.

نیازهای کودکان

نیاز های کودکان شامل غذای مفید از جمله نان،سبزیجات،میوه جات،غلات،حبوبات،گوشت و محیطی مناسب برای فعالیت و بازی و همچنین مراقبت های بهداشتی و معاینات پزشکی ماهیانه است. در صورتی که این امکانات برای آنها فراهم نشود،در زندگی با مشکلاتی از جمله بیماری،افسردگی یا بیماری های واگیردار ناشی از سهل انگاری والدین،گوشه گیری،کندی در یادگیری و ناراحتی های فیزیکی و… روبه رو خواهند شد.

به منظور فراهم کردن سلامت کودکان،همواره باید آنها را به جهت بیماری های واگیردار مورد معاینه قرار داد. همچنین می بایست رفتارهای مناسب اجتماعی و روش های مقابله با بیماری ها را در قالب بازی،شعر یا داستان به آنها آموخت و برای یادگیری بهتر در حوزه مربوط به آموزش،به آنها مسئولیت داد تا به درستی مفاهیم آموزشی را بیاموزند و در زندگی روزمره خود بکار گیرند. در اکثر موارد می توان با ارتقای آگاهی کودک از اصول بهداشتی و رعایت بهداشت فردی مثلا شستن دست ها قبل از غذا و بعد از رفتن به توالت،از بیماری های آنها کاست و یا حداقل از پیشرفت آن جلو گیری نمود. بیماری های کودکان که زمینه ویروسی دارند، در مکان های شلوغ بیشتر بروز میکنند.

در مراقبت از نوزادان نیز توجه به بیماری های کودکان حائز اهمیت است.کودکان در سنین پایین به دلیل سیستم ایمنی ضعیف تر،بیشتر در معرض ابتلا به بیماری ها قرار دارند.بنابراین بهتر است آمادگی رویارویی با این شرایط را داشته باشید.آگاهی از علائم رایج بیماری های کودکان و زمان مناسب مراجعه پزشک سبب مدیریت بیماری خواهد شد.بیماری کودکان را می توان با تشخیص و اقدام به موقع،درمان و از بروز نتایج ناگوار بعدی جلوگیری نمود.

بازدیدها: 5

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *