دمنوش, مراقبت و سلامتی

مواد موثر گیاهی

دمنوش گیاهی

مواد شیمیایی گیاهی که قابل حل در آب هستند و در دمنوش ها وجود دارند،عبارتند از:

آلکالویئد:آلکالویئد ها به دلیل خواص روان درمانی خود،به عنوان مسکن های قوی و آرام بخش،مشهورند.آنها به لحاظ مزه تلخ اند؛گل ساعتی و چای ماته نمونه ای از دمنوش های حاوی آلکالویئد هستند.

پلی فنی:ماده ای با خواص آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی،از طریق مهار کردن رادیکال های آزاد است.رادیکال های آزاد با حمله به غشای سیتوپلاسمی و نابود کردن آن،به دی ان ای دسترسی پیدا کرده و به این شیوه باعث بیماری هایی مانند سرطان می شوند.این ماده از بیماری تصلب شرائین نیز جلو گیری می کند.

تانن:مهم ترین خاصیت تانن ها،قابض بودن آنهاست.از گیاهانی که حاوی تانن هستند می توان به تمشک قرمز اشاره نمود.

زردینه(رنگیزه):این ماده مدّر و معرق است.شیرین بیان و بابونه آلمانی حاوی مقادیر زیادی زردینه هستند.

گلیکوزید:این ماده موجب بهبود عملکرد قلب می شود.مدّر است و سرفه را بهبود می بخشد.یکی از گیاهان حاوی گلیکوزید علف جارو است.

لیزاب(موسیلاژ):این ماده در حفظ مخاط گلو،دستگاه تنفسی،معده و رفع اسهال و گلو درد موثر است.از گیاهان حاوی لیزاب می توان پنیرک و گل ماهور را نام برد.

مواد تلخ:ضمن تحریک اشتها،ترشح شیره معده و بزاق را نیز زیاد می کنند.برطرف کننده یبوست و تقویت کننده کبد هستند.قاصدک حاوی مقادیر زیادی مواد تلخ است.

ویتامین و مینرال(مواد معدنی):برخی از گیاهان دارویی به لحاظ دارا بودن انواع ویتامین و مینرال بسیار غنی هستند.به عنوان مثال میوه گل رز 40_20برابر لیمو ویتامین C دارد.

نکات مهم قبل از مصرف دمنوش های گیاهی

  • از گیاهانی که سال ها نگهداری شده اند،نباید استفاده کرد.
  • بسیاری از گیاهان دارویی ممکن است به میکروب ها،سموم کشاورزی،مواد ضدعفونی کننده گازی مانند فسفین(نوعی ترکیب شیمیایی با ظاهری مانند گاز بی رنگ)و فلزهای سمی مانند سرب،جیوه و آرسنیک آلوده باشند.
  • بهتر است این گیاهان در جای سرد،خشک و دور از دسترس کودکان نگهداری شوند.
  • بهتر است افراد،خود به جمع آوری گیاهان دارویی مبادرت نکنند مگر اینکه قادر باشند گیاهان سمی را از غیر سمی تشخیص دهند.معمولاً به گیاهان دارویی کشت شده بیشتر میتوان اعتماد نمود.
  • توصیه میشود برای مصارف روزانه به میزان متعادل از دمنوش استفاده و از مصرف جوشانده به خصوص جوشانده گیاهان ناشناخته بدون نظر و تجویز متخصصان این حوزه اجتناب شود.
  • ظروف پلاستیکی برای نگهداری گیاهان بودار مناسب نیستند.این ظروف می توانند اسانس فرار این گیاهان را جذب نمایند.
  • گیاهان دارویی را نباید برای مدت طولانی استفاده نمود.
  • گیاهان دارویی باید از منابع معتبر و مطمئن تهیه شوند.

بازدیدها: 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *