کودک, مراقبت و سلامتی

نفخ معده کودکان

نفخ معده کودکان

نفخ معده در کودکان

اگر کودک بدون هیچ دلیل واضحی بهانه گیری و بیقراری می کند،احتمال زیادی دارد که به علت درد ناشی از نفخ شکم و روده باشد.نوزادانی که دچار درد ناشی از نفخ می شوند،معمولاً پاهای خود را بالا می برند و سپس به بیرون کش داده و در همین حال پشتشان را قوس می دهند.این علایم می تواند دلیل قولنج نوزادی و ریفلکس معده نیز باشد.عوامل متعددی می توانند باعث شوند کودک دچار نفخ شود.درد ناشی از نفخ شکم در سه ماه اول زندگی نوزادان شایع است.این درد همچنین بین سنین 6تا12 ماهگی بیشتر است.

یعنی زمانی که شیرخواران بسیاری از غذاهای کمکی را برای اولین بار می خورند.دردناشی از نفخ شکم در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند،می تواند ناشی از عدم تحمل یک پروتئین در رژیم غذایی باشد.شناسایی و حذف ماده غذایی مشکل ساز ممکن است به رفع این عارضه کمک کند.محصولات لبنی از رایج ترین عوامل مشکل ساز هستند.اگر نوزاد شما با شیر خشک تغذیه می شود و به نظر می رسد دچار نفخ شده،این امکان وجود دارد که نسبت به پروتئین موجود در این شیر خشک،عدم تحمل غذایی داشته باشد.در این صورت پزشک می تواند یک شیر خشک ضدحساسیت به شما معرفی کند.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر فرزندتان را چندین بار در روز و به مدت بیش از سه روز متوالی برای درد ناشی از نفخ تحت درمان های خانگی قرار می دهید،یا اگر نفخ با علایم دیگری همچون استفراغ،اسهال یا تب همراه است با پزشک کودکان تماس بگیرید،چون گاهی کودک ممکن است عارضه دیگری مانند حساسیت غذایی،ریفلکس اسید معده به مری یا در موارد بسیار نادری آنفلوانزی معده داشته باشد که لازم است برای درمان تحت نظر یک پزشک اطفال قرار بگیرد.

درمان های خانگی نفخ معده کودکان

آروغ مدام:گرفتن مکرر آروغ نوزاد کمک می کند تا حباب های هوای گیر افتاده در شکم او خارج شود.برای این کار تا پایان غذا خوردن او صبر نکنید و وقتی سینه خود را برای شیر دادن عوض می کنید یا در حین تغذیه با شیشه شیر،هر چند دقیقه یک بار،پشت او را عمودی نگه دارید تا او آروغ بزند.

بررسی شیشه شیر

اگر نوزاد با شیشه شیر تغذیه می شود،لازم است در خرید آن دقت کنید تا دچار نفخ نشود.هر چه نوزاد هوای بیشتری در طول تغذیه ببلعد،بیشتر احتمال دارد که با مشکل شکم روبه رو شود.به عنوان مثال،سوراخ نوک پستانک یا سرشیشه در شیشه شیر نباید بیش از حد کوچک یا بیش از بزرگ باشد.یک سوراخ بسیار کوچک او را خسته خواهد کرد و باعث می شود برای خوردن شیر بیشتر تلاش کند و در نتیجه را ببلعد.یک سوراخ بیش از حد بزرگ نیز باعث می شود که مایع با سرعت زیادی وارد دهان او شود.

برخی شیشه شیرها به طور خاص برای کاهش بلعیدن هوا طراحی شده است و این امر روی بسته بندی ذکر می شود.برخی از شیشه شیر ها نیز انحناهایی دارند و برخی دیگر دارای منافذ داخلی یا پوششی هستند که مانع از شکل گیری حباب های هوا در مایع و مانع از خرابی نوک پستانک می شود که برخی از آنها را شیشه شیر ضدنفخ می نامند.

پرهیز از غذا دادن کودک با عجله و اضطراب

 کودک را قبل از این که خیلی گرسنه شود،تغذیه کنید. اگر او از گرسنگی به گریه افتاده باشد،بیشتر احتمال دارد که هوا را همراه با غذا ببلعد.سعی کنید به او در یک محیط آرام  شیر یا غذا بدهید.روشنایی را کم کنید،موسیقی آرام پخش کنید و از خواهر یا برادر نوزاد بخواهید که برای مدتی با سروصدای کمتری بازی کنند.

تغذیه به حالت عمودی

می توانید سعی کنید که کودک خود را در طول تغذیه به حالت ایستاده تری نگه دارید تا شیر خشک یا شیر مادر بتواند راحت تر به شکم کودک برسد.اگر نوزاد جمع شده یا قوز کرده است،بیشتر احتمال دارد که هوا همراه با شیر یا مواد غذایی در شکم او گیر بیفتد.

قطره ضدنفخ

هنگامی که کودک دچار درد و ناراحتی ناشی از نفخ است،می توانید برای کمک به رفع ناراحتی های دستگاه گوارشی فوقانی و تحتانی،به او قطره ضدنفخ کودکان بدهید.داروهای پروبیوتیک نیز احتمالاً مفید هستند،اما در مورد نوع و نشان تجاری چنین داروهایی حتماً با پزشک کودک مشورت کنید.

ماساژ شکم کودک

یک ماساژ ملایم شکم،علاوه بر کمک به آرام شدن کودک ممکن است به برطرف کردن نفخ شکم یا حداقل تسکین درد آن کمک کند.همچنین می توانید کودک را برای مدت کوتاهی روی زانوهای خودتان به صورت دمر بخوابانید و پشت او را مالش دهید.این کار می تواند به کاهش فشار بیش از حد کمک کند.

هشدار

از ماساژ شکم و بدن نوزاد و شیر خوار مبتلا به ریفلکس معده جداً خودداری کنید.

بازدیدها: 3

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *