مراقبت و سلامتی

گرمنوش‌ ( دمنوش )

دمنوش یا گرمنوش

از آنجایی که درد و درمان هر دو در دل طبیعت وجود دارند، طی اعصار مختلف، دانشمندان و محققان زیادی، عمر گران‌مایه خود را صرف مطالعه و تحقیق در این حوزه نموده اند تا یافته های ارزشمندشان در ارتباط با درمان های طبیعی را در اختیار دیگر انسان ها قرار دهند. بی شک یکی از دستاورد های ارزشمند این حوزه کتاب <<قانون در طب>> ابن سینا است که گرچه قرن‌ها از نوشتن آن می گذرد ولی از ارزش علمی آن کاسته نشده،و حتی بیش از پیش بر ارزش و اعتبار آن افزوده شده است،زیرا بر پایه طبیعت انسان و منابع موجود در طبیعت، به رشته تحریر درآمده و در همه زمان ها قابل استفاده و استناد است.

در کشور ما کتاب هایی نظیر آن با ارزش و اعتباری مشابه، حاصل تحقیقات دیگر دانشمندان و محققان نیز کم نیستند و این روزها که آثار زیان بار داروهای شیمیایی بیشتر مشکوف شده است، ضرورت انس بیشتر با طبیعت و درمان های برگرفته از دل آن، بیش از پیش احساس میشود. یکی از روش های برخورداری از درمان های طبیعی،استفاده از گیاهان و میوه هاست که می تواند به شکل خام،دمنوش و یا جوشانده مورد استفاده قرار گیرد.

گرمنوش

گرمنوش یا همان دمنوش نوعی نوشیدنی است که به شکل گرم مصرف میشود و حاصل دم کردن جزئی از گل،برگ،ساقه،ریشه،دانه،پوست میوه یا اجزای دیگر گیاهان دارویی،ادویه جات یا میوه هاست که در آب جوش حل میشوند و به صورت خشک یا تازه مورد استفاده قرار می گیرند. دم کردن یا گرفتن عصاره گیاه یا میوه به وسیله آب،متداول ترین و قدیمی ترین روش کاربرد آنها است. در سال های اخیر در کشور ما دمنوش های گیاهی و میوه ای به دلیل داشتن تنوع به عنوان یک نوشیدنی با مصرف روزانه یا در میهمانی ها و یا به دلیل خواص درمانی شان،بیشتر مورد استقبال و مصرف خانواده ها قرار گرفته اند.

با این حال،گرچه گیاهان دارویی منشا طبیعی دارند و در مقایسه با دارو های شیمیایی عوارض کمتری ایجاد میکنند،اما مصرف بی رویه یا غیر علمی برخی از آنها می تواند موجب عوارض ناخواسته یا حتی مسمومیت های شدید گردد:

بنابراین مصرف دمنوش ها نیز همانند دارو های شیمیایی باید با آگاهی و پس از اطلاع از ساز و کار آنها صورت گیرد، مثلا مصرف گل گاوزبان ایرانی به تنهایی در افرادی که فشار خون بالا دارند، می تواند به شدت مخاطره انگیز و بالا برنده فشار خون باشد. مادران باردار یا شیرده نیز،تنها پس از مشاوره با پزشک مجاز به مصرف دمنوش ها هستند.

بازدیدها: 3

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *