سبک زندگی

راه کار های ارتباطی

ارتباط با دیگران

یکی از ویژگی‌های افراد موفق مهارت و توانایی آنها دربرقراری ارتباط با دیگران است.

حال چطور می‌توانید ارتباطی خوب، روشن و موثر برقرار کنید؟

1.ارتباط رو در درو برقرار کنید

بیشتر به ارتباط رو در رو و حضوری با همکاران و مقامات مافوق روی بیاورید.در مکالمه ی رودر رو، اعتماد بهتر و سریع تر ایجاد می‌شود.

2.شنونده خوبی باشید

گوش دادن به دیگران بسیار ساده است، اما اگر شنونده فن گوش دادن را نتواند به درستی به‌كار ببندد ارتباط دچار مشكل می‌شود. رمز یک ارتباط موفق، شنونده‌ی خوبی بودن است. هنگامی که دیگران صحبت می‌کنند به آن ها احترام بگذارید، حرف‌شان را قطع نکنید و فرصت بدهید تا منظور خود را بیان کنند، آن چه را می‌گویند خلاصه و تکرار کنید، هنگامی که هنوز فرد در حال صحبت کردن است پاسخ های‌تان را آماده نکنید.

3.واضح و روشن صحبت کنید

واضح و روشن حرف بزنید از عبارت‌های مناسب استفاده کنید، اگر گفته‌هایتان مشکل باشد، ممکن است دیگران منظورتان را اشتباه برداشت کنند.

4.صادق باشید

صادق بودن فرایندی است كه در ارتباطات انسانی به شكل نامحسوس اما بسیار موثر نقش بازی می‌كند. تاكید می‌شود این فرآیند قابل دیدن یا شیندن نمی‌باشد. بلكه دو طرف درگیر ارتباط، آن را حس می‌كنند.گر ارتباطیبدون صراحت و صداقت باشد، بدون شك، یا قطع خواهد شد و یا به شكل مخدوش و ناسالم ادامه می‌یابد.

5.واکنش نشان دهید و واکنش دیگران را هم درک کنید

هر کسی احتیاج دارد که بداند چه موقع کار را خوب انجام داده است و چه موقع احتیاج به بهبود آن دارد.همیشه به کار انجام شده انتقاد کنید نه به خود شخصی، اگر عصبانی هستید، قبل از سخن گفتن لحظه‌ای سکوت کنید.

6.آرامشتان را حفظ کنید و به طرف مقابل احترام بگذارید

برای برقراری ارتباط بهتر ارامش خود را حفظ کنید و عصبی نباشید برای صحبت های طرف مقابل احترام قائل شوید.

7.وقفه‌ای ایجاد کنید

در ارتباطات طولانی سعی کنید وقفه‌ای ایجاد کنید، تا شماره 10 بشمارید، قدم بزنید. هر کاری حس می‌کنید به شما آرامش می‌دهد، انجام دهید. قبل از این که کاری بکنید، بنشینید و فکر کنید که چگونه می‌خواهید به موقعیت نگاه کنید.

8.باشیوه درست مخالفت کنید

اگر بتوانیم بپذیریم كه دیگران مانند ما نیستند آن وقت می‌توانیم به شیوه مناسب با نظرات و عقاید آنها كه به نظر ما صحیح نیستند مخالفت كنیم. به عبارت دیگر بدون بحث و جدل كه غالباً همراه با بلند كردن صدا، داد و فریاد، خشم و .. است می‌توانیم به نتیجه مناسب دست یابیم.

9.معتبر صحبت کنید

با حرف ها و عملکردهای تان ثابت کنید که به اصول رفتار حرفه‌ای متعهد هستید. این امور فضایی از اعتماد و رو راست بودن با دیگران را ایجاد می‌کند.

10.خودشناسی و اگاهی خود را افزایش دهید

شناسایی دنیای ذهنی دیگران،همدلی و همدردی كردن با آنها و یا به نتیجه رسیدن بحث‌های ما با دیگران نیازمند خوشناسی و تلاشی برای افزایش اطلاعات و آگاهی‌های خود جهت شناسایی دیگران و محیط زندگی است. آگاهی از نقاط قوت و ضعف، ترسها، آرزوها و نیازهای خود و پذیرش صادقانه آنها، كمک می كند ویژگی‌ها و وخصوصیات دیگران را واقع بینانه‌تر ببینیم و آنها را بپذیریم. برای خودشناسی و افزایش آگاهی می‌توانید از افراد متخصص مانند روانشناسان و مشاوران کمک بگیرید.

بازدیدها: 4

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *